Operatorul de locuri de muncă PC (funcții, competențe, cum să fie), atribuțiile de operator PC,

profesie PC-ul este în principal munca pe calculator. Specialistul trebuie să fie familiarizat cu calculatorul, să fie harnic, predispus la locul de muncă monotonă și o lungă perioadă de timp pentru a fi în măsură să se concentreze asupra faptului executat.

PC-ul este implicat în dactilografiere, de prelucrare a datelor, intabulare, formatarea documentelor, introducerea de date într-o bază de date, calcule performante, etc.

locul de muncă

Un specialist în cerere, în toate organizațiile care lucrează cu cantități mari de date și care au nevoie de servicii operator. Diverse activități:

  • comerț;
  • transport și logistică;
  • bancare;
  • medicament;
  • construcții;
  • și multe alte industrii.

Istoria profesiei

PC-ul de locuri de muncă (înainte de calculatoare) a apărut imediat după apariția computerului. Înainte de aceasta, toate informațiile sunt stocate în dosarul, înregistrarea făcută în caiete și cărți speciale de cont, calculele efectuate de oamenii de știință sau statisticieni. În anii '50 în America, matematician american Neumann a creat primul calculator electronic (PC). Specialiștii care lucrează la calculator, calculatorul a început să cheme operatorul.

Responsabilitățile operatorului PC

Sarcinile operatorului PC-ului include:

  • întreținerea bazei de date;
  • prelucrarea informațiilor - email-uri, comenzi clienti, corespondenta, facturi, facturi și alte documente;
  • documentare și arhivare;
  • Lucrul cu echipamente de birou (fax, copiator, imprimantă etc.);
  • pregătirea și executarea rapoartelor.

Uneori, responsabilitatea operatorului PC-ul poate include:

Cerințe operator PC

la operatorul de PC cerințe sunt destul de mici:

  • Cunostinte operare PC: 1C, Microsoft Excel, Word, Outlook;
  • diligență și de îngrijire;
  • necesită uneori formarea.

CV-ul PC Exemplu

Cum de a deveni un operator de calculator

Pentru a obține o poziție de PC-uri de învățământ superior este necesar. Trebuie doar cunoștințe de încredere programe de calculator. Abilitati PC-ul este disponibil la cursuri specializate sau în mod independent.

salariu PC

Practic salariile PC-ul constă dintr-un salariu fix, care se află în termen de 8 până la 30 de mii de ruble pe lună. Salariul mediu al operatorului PC-ul este de 20 de mii de ruble pe lună.